Grāmata American Predator

American Predator by Maureen Callahan

Gada tumšais laiks jāpavada pienācīgi ar gadalaikam atbilstošākas realitātes apskatīšanu. Pēc kolēģa ieteikuma manā klausītavā nonāca alternatīva, vai pat pavisam cita pasaule.  Tas, kas patiešām izsper ķeblīti no dibenapakšas ir tas, ka šī realitāte ir nevis izdomāts stāsts pieaugušo filmās, bet pavisam īsta un blakus esoša, bet ar nelielu, bet ar zināmu iespējamību kādā brīdī tajā pat nonākt.

Zināmās devās man vienmēr ir paticis sevi ar kaut ko pārsteigt. Ar ko tādu, kas liek vēl kādu laiku par to domāt, atcerēties un kas paplašina pasaules uztveri. Grāmata American Predator ar šo uzdevumu tika galā lieliski.

Ne pārāk pārsteidzoši, ka jau no pašas stāsta sākuma (pareizāk jau būtu teikt- beigām.) izmeklētāji nespēja savākties un pielaida vairāk kļūdu nekā slepkavnieks, ļaujot tam vēl brīdi klīst apkārt. Ar pašu aizturēšanu policijai vairāk paveicās, nekā izdevās labi plānota operācija. Aizturēšana notika formāli par ātruma pārkāpšanu. Ar pēdējo nolaupīšanu un aizturēšanu pēc tās, sākas grāmatas notikumi, kas kāpjas atpakaļ pagātnē un pamazām atklāj padarīto un arvien dziļāk un dziļāk ierokas apstākļos, kas noveda pie notikumiem. Interesanti, ka grāmata nedzied slavas dziesmas likuma spēkam, bet balansēti runā par veiksmēm un neveiksmēm izmeklēšanas un pratināšanu laikā un arī saistībā ar Israel Keyes ievēro zināmu neitralitāti un fokusējas patiesības noskaidrošanu. Manuprāt, tie ir lielākie grāmatas plusi.

Daudzus sērijveida slepkavas vieno zināmas līdzības raksturā un izturēšanās veidā un šajā grāmatā soli pa solim tiek atklāts Keyes raksturs un noziedzīgā darbība. Viņam arī raksturīga bija nodarījumu eskalācija, kas sākās jaunībā mocot dzīvniekus, tad ar mazāk smagiem nodarījumiem citiem cilvēkiem, līdz beidzot ar nolaupīšanām, slepkavībām un dažādu izdarību veikšanu pēc tam.

Keyes bija samērā inteliģents un kopš bērnības bija attīstījis daudzas praktiskas prasmes un par spīti ģimenes reliģiskajiem aizspriedumiem spēja apgūt un sameklēt informāciju par sevi interesējošām lietām, spēja izgudrot un izgatavot dažādas lietas, pat veikt uzlabojumus ieročiem. Viņš pat izplānoja un izvietoja plašās ASV teritorijās “Kill Kits”, pakas ar naudu, dažādiem rīkiem un ieročiem savu aktivitāšu izvēršanai. Viņa operācijas faktiski tika rūpīgi izplānotas. Diemžēl viņam tas labi izdevās un līdz šim brīdim nav skaidrs īstais upuru skaits. 8-12, bet drīzākais vēl vairāk.

Why not?- Kāpēc nē- reizē var būt jautājums un atbilde. Un šāda atbilde tiek sniegta izmeklētājiem, lai paskaidrotu motīvu saviem nodarījumiem.

Kāpēc gan nē- turpinās arī pēc aizturēšanas ar bēgšanas mēģinājumu no tiesas zāles un vēlāk izdarīta pašnāvība. Un arī šeit Keyes izdarīja visu viņaprāt pa savam. Viņš arī paņēma daļu neidentificētos upurus sev līdzi. Brīžiem izmeklētāju neizdarītais pārsteidza. Ir kaut kāda daļa dokumentu, kas līdz šim brīdim ir paturēti slepenībā.

Sliktākas rakstura noslieces un reliģisks fundamentālisms un ierobežojumi no ģimenes puses kā bērnības pavadonis neveido pārāk pozitīvu perspektīvu tālākajai dzīvei. Keyes pats nebija reliģiozs un jau pusaudža gados bija skeptisks pret ticību daļēji pateicoties vecāku visai eksotiskajai sektu gaumei. Bet vai to gribi vai negribi, tai ietekme ir manāma, ja reliģijas ticības dēļ netiec uz skolu un dzīvo nabadzībā un aukstumā teltī.

Neiespējami nodarīto jebkādi attaisnot vai meklēt loģiskus argumentus vainas mīkstināšanā aizbildinoties ar grūto bērnību, tomēr grāmatā no psiholoģiskās portretēšanas puses apskatīta Keyes cilvēciskā puse, labās īpašības un prasmes. To viņam patiesībā netrūka. Faktiski visas no tām, diemžēl, tika izmantotas iespējami sliktākajos veidos. Tas kopumā visu stāstu padarīja prātam krietni grūtāk sagremojamu.

Grāmatas autore uzsver cik ļoti liels darbs ir ieguldīts visu stāstu saliekot kopā, bet īsti tam pat nav vajadzības, jo notikumi ir aprakstīti ļoti saistoši. Ņemot vērā notikumu vērienu, ir atstāts svarīgākais, bet vienlaikus ir sajūta, ka ir piestrādāts pie būtiskākajām niansēm tajās iedziļinoties līdz sīkākajai detaļai . Man ļoti patika piegājies, ka viss sākas ar pēdējo upuri, stāstu līdz aizturēšanai un tad tālāk analīze un notikumu izklāsti. Netika piemirsts par notikumu ietekmi uz izmeklētājiem, to personībām un nozīmi noziegumu izmeklēšanā. Lai arī ieskaņots bija kvalitatīvi, nedaudz iespaidu pabojāja, cik ļoti atšķirīga intonācija un balss atveide bija grāmatā un reāli dzirdamajai balsij nopratināšanas video Youtube. Varbūt ierakstā varēja atstāt Keyes runāto bez īpašiem akcentiem, tad būtu grūti trāpīt garām.

Dubults neplīst un nākamā tumšā pasaules puse tiks iepazīta grāmatā Mindhunter, kuru plānoju noklausīties līdz ar gaišāku vakaru iestāšanos, dodot kārtu pozitīvākai tematikai.

Mans vērtējums 5 no 5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: