Grāmatas 2021

Jauns gads par gandrīz desmito tiesu ir pagājis un es vēl steidzos pabeigt vecā gada apņemšanās. Par laimi tas ir viegli un ātri izdarāms, jo 2021. gadā es uzrakstīju veselu 1 (pārbaudīju vairākas reizes) grāmatu apskatu. Jāatzīst, ka par lielisku grāmatu, pārlasīt var šeit. Starp citu, apaļš gads kopš šī ieraksta. Pozitīvā puse ir, ka ar lasīšanu man 2021. gadā gāja daudz labāk nekā ar rakstīšanu.

Grāmatas man patīk, bet pierakstīt domas esmu par slinku. Iepriekš saņēmos uz Dvēseļu puteni, bet drīzākais arī neplānoju, ka rakstīšu par katru grāmatu vai kursu, ko esmu noklausījies. Tomēr rakstīt ir mans šī gada izaicinājums. Vēlos gan sev, gan citiem atstāt piezīmes par vērtīgām grāmatām un arī otrādi, par grāmatām, kas man tik ļoti nepatika, ka ir bijis vērts tērēt laiku par to cepoties blogā.

Mans mērķis nav kļūt par grāmatu blogeri, jo vēl neesmu izsmēlis savu sliktās rakstīšanas potenciālu par skriešanas tēmu un arī man tas nebūtu interesanti un pārskatāmā nākotnē man ir citas prioritātes. Man patīk grāmatas izdzīvot, kaut ko sev no tām paņemt, atrast kādu pielietojumu dzīvē un doties nākamās grāmatas pasaulē.

2021. izlasīju 30 grāmatas, kas bija par 6 vairāk nekā uzstādīju minimālo mērķi. Zemāk interesants kopsavilkums no Audible, kā man ir veicies ar audio grāmatām. No Goodreads kopējais grāmatu skaits un aplēse par izlasīto lappušu skaitu ir labākais, ko var dabūt.

Joprojām liela “grāmatplaukta” daļa bija atvēlēta pašattīstības žanram, nākamā lielā tēma bija vēsture un tad biogrāfijas tēma. Man pašam vairāk pārsteigums par to, ka lēnām tieku pāri savai skepsei  par biogrāfijām, nekad neesmu bijis to fans, bet ja ir interesanta tēma, nekad neesmu baidījies izkāpt no savas gaumes robežām, vai tā būtu literatūra, mūzika vai cita veida māksla. Pašam pārsteigums, ka esmu klejojis ārpus rāmjiem diezgan plaši.

11 dienas jeb 266.6 stundas kopā 2021. gadā.  Varētu likties daudz, bet nav tik traki, ja to ieliek kontekstā, ka man bieži skriešanas treniņu laikā patīk klausīties vai darot kādus mājasdarbus, kas neprasa nekādu koncentrēšanos, tad labprātāk laiku pavadu darbojoties un klausoties.

Ja godīgi, jāsāk domāt, ka vai nu kļūda statistikā, vai arī esmu bijis psihopāts uz brīdi (14 stundu garumā) 28. aprīlī.  Man ir aizdomas ka par katru cenu gribēju pabeigt savu gada garāko grāmatu.

Īsākā grāmata- nepilnas 5 stundas “īsa”, bet garākā 24h 30 minūtes garā vēstures grāmata. Un šāda garuma grāmatas spēju pieveikt vairākas gada laikā.

Es nenožēloju, ka laiku pa laikam izdodas trāpīt uz vājākas kvalitātes saturu. Pēc maniem novērojumiem samērā bieži šādām grāmatām ir savas līdzības, kas palīdz kļūt gudrākam un nākotnē neiegādāties vājas kvalitātes savārstījumus. Noteikti viena pazīme- pašpalīdzības grāmata (zīme, ka esmu no tām, iespējams, izaudzis), Autors blogeris vai bonusā- autors blogeris un grāmata sastāv no savstarpēji nesaistītām esejām par kādu tēmu, kuras tāpat var izlasīt autora blogā (bet ir arī ļoti labas grāmatas, tāpēc šo parametru izmantoju kā karodziņu padziļinātai atsauksmju izpētei), autors ir žurnālists, bet grāmatas tēma ir tāda, par kuru parasti raksta konkrētās tēmas speciālisti. Lai kā tas daudziem nepatiktu, tomēr zinot, kādu portālu vai žurnālu pārstāv autors, var paredzēt kādā virzienā darbs būs tēmēts. Šoreiz atsevišķi neizcelšu nevienu, bet trāpījās vairākas vilšanās, starp tām, tādas, kuras pasaulē relatīvi augstu novērtētas un populāras.

Labāko grāmatu top 6 par kurām varētu atsevišķi veltīt savu ierakstu:

How the Earth Works Michael E. Wysession

Ļoti interesants skatījums uz zemes vēsturi no ģeoloģijas perspektīvas, kas iekļauj, gan vēsturi, klimata lietas, klimata pārmaiņas un galvenais, cik ļoti vēl pasaule mainīsies nākotnē. 48 lekcijas par zemes vēsturi, kā un kāpēc tā ir veidojusies tāda kādu to redzam mūsdienās, kāda tai ir bijusi ietekme uz cilvēces vēsturi un cik ļoti mēs zemi spējam ietekmēt šobrīd.

Total Recall: My Unbelievably True-Life Story Arnold Schwarzenegger

Nekad neesmu bijis biogrāfiju fans un šī būs drīzākais kāda mazpadsmitā, ko esmu lasījis mūžā. 24 (27?) stundu garā audiogrāmata nelika vilties. Stāstītāja izvēle izcila, stāsts lieliski uzrakstīts ar pietiekamu devas nopietnības un jokiem. Neizpalika arī dzīves gudrības. Apbrīnojami interesants Bodibildera, aktiera, uzņēmēja, politiķa, aktīvista mūžs.

American Prison: A Reporter’s Undercover Journey into the Business of Punishment Shane Bauer

Cietums kā bizness, cietums kā verdzības turpinājums. Nav grūti uzminēt par kuras valsts cietumu sistēmu būs grāmatas tēma. Un jā, autors ir žurnālists. ASV ir liela un varena pavalstu savienība, bet arī tai ir savas mazāk skaistas izpausmes. Grāmata runā par cietumu sistēmas vēsturi, par ārkārtīgo smago, bet slikti atalgoto darbu sistēmā un privāto cietumu biznesu. Smaga lasāmviela, bet izzinoša.

Starp divām bezgalībām. Juris Rubenis

Juri Rubeni esmu lasījis kopš pusaudža gadiem, kad Juris rakstīja grāmatas par ticību un ievadu kristietībā ar Subača ilustrācijām. Ļoti interesanti sekot līdzi, kā mainījušies paša autora uzskati. Jau kopš Dievs 9.0, Viņa un Viņš, Juris Rubenis ir izkāpis ārpus luterānisma rāmjiem un uz pasauli mēģina skatīties plašāk un dziļāk. Par ticības tēmu, bet ārpus reliģiskās tēmas, mums ir pārāk maz pazīstamu vietējo autoru grāmatu. Sarakstā uz pārlasīšanu.

Latvijas vēsture no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām Baltijas, Eiropas un pasaules vēstures kontekstā. Valdis Klišāns

Varētu padomāt, ka cik tad var rakstīt vienu un to pašu par vēsturi, bet nē. Var citādi un šī grāmata ir ļoti labs piemērs, ka rakstīt par vēsturi var joprojām interesanti, var daudz ko jaunu pateikt un uzdot jaunus jautājumus un pakustināt nedaudz iesīkstējušus uzskatus. Ļoti interesants nodaļu izkārtojums, kas ir papildināts laikabiedru piezīmēm, vēstulēm un viedokļiem. Tāpat katrā nodaļā ir fact-check sadaļa, kas aplūko dažādus iegājušos mītus, kā vācu laikus, Ulmaņlaikus. Izteikti konservatīva vēstures piekritējiem šī grāmata varētu nepatikt. Noteikti grāmatai jābūt katra latvieša plauktā. Pozitīvi, ka par vēsturi var runāt mūsdienigi.

History’s Great Military Blunders and the Lessons They Teach Gregory S. Aldrete

Ļoti interesants veids kā paskatīties uz vēsturi. Parasti zinām par lielām kaujām, kariem un sakāvēm, bet mazāk paskatāmies uz to, ka uz skaļo vēstures “priekšnesumu” fona ir noticis ne mazāk aizraujošu notikumu. Par dažiem no šiem uzņemtas arī filmas, piemēram A Bridge too far. Vēstures posms ir pirms mūsu ēras, līdz pat 1944. gadam un ir apskatīti visdažādākie militāro kampaņu vai kauju izgāšanās notikumi. Tomēr tiem ir savas līdzības un autors šīs līdzības ir salicis šādās  galvenajā kategorijās, kad kaut kas ir nogājis greizi- plānošanā, līderībā, plāna izpildījumā, spējā pielāgoties apstākļiem. Katrā no apskatītajām izgāzušajām kampaņām ir raksturīga vismaz viena no šīm pazīmēm, ja ne visas četras.

Dažādās nozīmēs ļoti interesanta grāmata, pēc kuras izlasīšanas atlika kasīt pakausi un domāt, kā to lai novērtē, gada pretrunīgākās grāmatas gods tiek:

Fates and Furies. Lauren Groff

Iespējams,  izcila novele intelektuāliem strīdiem un diskusijām. Šo stāstu es tā līdz šim brīdim neesmu sapratis kā novērtēt. Tāpēc noteikti lieku to kā spilgtu piemēru tam, ka ne vienmēr grāmata jāpatīk tradicionālā izpratnē, lai tā iegultos atmiņā, un būtu pāris sarunu un ieteikumu lasīt,  vērta. 50/50 man grāmata ļoti patika un nepatika vienlaicīgi. Ja bez topa un šīs grāmatas, pārējās 23 grāmatas knapi palika atmiņā, neskaitot dažas lielas vilšanās, tad ar Gaisma un Niknums noteikti atzīmējas kā viens no spilgtākajiem “priekšnesumiem”. Tas, ka grāmata liek palauzt sevi un pacīkstēties ar savām domām, ir liels pluss.

2022. gadam man ir ļoti vienkārša un neinteresanta apņemšanās. 24 grāmatas jebkurā formātā, vai citiem vārdiem, minimālā programma. Man iepriekš ir bijuši dažādi izaicinājumi un ļoti iespējams, ka šo limitu viegli pārspēšu, bet man galvenais mērķis ir turēt kādu atskaites punktu, lai galīgi nepalaistos slinkumā. Ar izaicinošajiem mērķiem ir tā, ka gandrīz vienmēr kļūstu ļoti uz rezultātu orientēts un grāmatu lasīšana no tā, manuprāt, tikai zaudē. Izlasīt 5 grāmatas, bet no tām kaut ko iemācīties ir vērtīgāk, nekā noklausīties un tūlīt aizmirst 50 audio grāmatas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: