10k sētas mači, jeb ātrums ir mans gandrīz otrais vārds

Sezonas kopsavilkums jau tika uzrakstīts kādu laiciņu atpakaļ, bet pēdējā aktivitāte vēl nebija pabeigta. Pulcēšanās ierobežojumi sāka atgriezties un pēdējās plānotās sacensības tika atceltas, ieskaitot pēcsezonas Patriotu skrējienu Ziemassvētku kauju vietās. Līdz nākamajam plānotajam treniņu ciklam sanāca gandrīz 2.5 mēneši. Atpūta un mierīga bāzes krāšana noteikti ir pareizākā izvēle, bet tik daudz laika negribējās gaidīt bez strukturēta treniņu plāna, jo tā ir līdz šim mana viena no vājajām pusēm. Skrienot pēc plāna 2 mēnešus zinot, ka drīzākais nekādu maču nebūs (un nebija arī) būtu labs motivācijas un disciplīnas treniņš. Paralēli ieviešu spēka treniņus, bet ar konkrētiem mērķiem un plānu nesteidzos, jo šobrīd strādāju pie ieraduma izveidošanas. 3x nedēļā pa 20 minūtēm. Pagaidām izdodas tīri labi.

Lai trenētos tika izmantots Garmin piedāvātais vidējās pieredzes 10k treniņu plāns. Ļoti parocīgi, jo pulkstenis saka priekšā, kas jādara un 10k treniņu plānā ir diezgan daudz atkārtojumu. Pa pusei pildīju Rīgas zelta maratona 10k plānu apjoma pēc. Sanāca intensitāte pēc garmina, bet kilometri no otra plāna, ar nelielu manu interpretāciju pēc sajūtām. Pirms nonāku pie rezultātiem, sajūtu līmenī var teikt, ka šis gājiens nostrādāja, varbūt vienīgi km varēja nedaudz mazāk skriet, jo uz pēdējo 2 nedēļu threshold skrējieniem pārāk svaigs nejutos un tos izpildīt varēju tikai ar mokām. Pārējais viss bija pat ļoti ok, intervālu nebija daudz, bet izdevās visu izpildīt prasītajā intensitātē.

Skrējiena apraksts pieejams secinājumos, tāpēc tagad par rezultātiem. Noskrēju 10.10km 44 minūtēs un 1 sekundē. Jā, notizlojos, tāpēc 10k skriešu kaut kad atkal. Nav pirmā reize, kad neierakstos “iepriekšējā minūtē”, bet ja skatās pēc tempa un Strava rēķinātā best effort, tad 10km 43 minūtēs un 35 sekundēs + uzlaboti 6 citu distanču rezultāti (šogad), kā patiesību ņemu šo, jo ja ierēķina kāpumu šādu laiku vienalga būtu bijis reāli sasniegt. Iespējams pat ātrāk, jo atpūta nebija īsti kā pēc grāmatas pēdējās dienas un trases izvēle vējainā laika un konfigurācijas dēļ, lika ne reizi vien skrējiena laikā pašaubīt manas patiesās spriešanas spējas. Iepriekšējais rezultāts (Bes effort) bija 45:05 un ja salīdzina ar ekvivalentu pusmaratona rezultātu, tas hipotētiski būtu bijis 1:36:50 (pēc VDOT kalkulatora), kas ir par 40 sekundēm labāks nekā oktobrī skrietais sētas pusmaratons. Nezinu, vai tas ir būtisks progress vai nē, bet 2 mēnešu treniņi un 40 sekundes šķiet ok rādītājs. Ja zinātu savu potenciālu, varētu labāk novērtēt. Tādam lēnulim kā man, patīkami redzēt tik strauju progresu vienas sezonas laikā.

Secinājumi:

1. Skriet vienam uz PB sūkā ledu (lasi: skriešana tādā intensitātē ne sacensībās, un vienam pašam turot virzienu un tempu, var bučot manu pakaļu) Kā diena pret nakti salīdzinājumā ar manu pusmaratona treniņskrējienu, kurā čalis ne tikai nodrošināja ātruma pakalpojumu, bet arī dzina uz priekšu, kad vajadzēja. kaut gan, svarīgākais laikam bija, ka tad, kad uz Tevi skatās negribas tik ātri padoties.

2. Skriešana ir tikpat daudz psiholoģiska sacensības ar sevi, ne tikai kāju kustināšana pareizā veidā un ātrumā. 5. km lūziens, gandrīz padošanās, bet pussekundē pieņemtais lēmums atstāt bimbāšanu vēlākam laikam. Un beigās nemaz nevajadzēja. Un laikam no sevis laušanas arī vairāk noguru, nekā no skriešanas smaguma. Bet to vajadzēja izdarīt. Nākamreiz īstos mačos varēšu atcerēties un tas palīdzēs skriet uz priekšu.

3. Katrai distancei uz PB jābūt piemērotai vietai un laikam. Laiks bija ok, rīta puse, kad esmu vēl enerģijas pilns. 0-3 grādi nav ideāli un pierasts skriet uz rezultātu, bet var iztikt. Vietas izvēle šoreiz iegāza. Pirmkārt, vējš taisnajos gabalos pūta pretī arī noskrējienos un jau sākumā bija skaidrs, ka tas ietekmēs rezultātu. Otrkārt, kāpumi, izvēlējos skriet nevis Teikas stadionā 200 metru apli mīksto segumu (kurš var gribēt dragāt 50 apļus, es nē), bet Biķernieku trases Auto apli ~3.4km garumā. It kā nelielie kāpumi stipri ietekmēja motivāciju un tempu, bet vairāk motivāciju. Kā bija tā bija, nevar arī sataisīt sev ideālus apstākļus, jātiek galā ar to, kas ir dots.

4. Vienalga sacensību vai tukšā sezona, pa laikam ir jāpārbauda sevi, ka ja vēlies skriet uz rezultātu. Tas noder motivācijai un arī lieliska iespēja novērtēt progresu. Lai gan var būt arī sliktās dienas, kad nevar no sevis parādīt ko vajag, tas palīdz arī izvērtēt nākamā treniņu cikla treniņu slodzi, vai nav par daudz. Laikam svarīgi ir to darīt, kad esi gatavs, lai negrautu motivāciju. Loģiski, ka pēc maratona vai treilu cikla ātrums var samazināties un tas ir ok. Svarīgi ir nepieķerties cipariem un izdarīt pareizos secinājumus. Ideāli, ja rezultāti un secinājumi abi ir pozitīvi. Treniņu slodzes un tempu aptuvenai aplēsei izmantoju VDOT principu. Aplikācija ir pieejama šeit.

5. Izskrēju aptuveni kā plānots, bet skrējiens bija smags. Nākamgad esmu gatavs uzlabot rezultātus, ja apstākļi un veselība atļaus. Bet ir jāuzmanās ar treniņu slodzi un ambīcijām, kuras parasti uzstādu pārāk augstu. Progress prasīs tik daudz laika cik tas prasīs neatkarīgi no manas gribēšanas. Būs jābūt pacietīgam.

Nākamnedēļ sākas pusmaratona treniņu cikls. Aprīlī būtu jāsacenšas, bet Berlīnes un Rīgas maratons jau ir pārcelti uz augustu. Atliek cerēt uz SL Latgales pusmaratoniem vai uz Rīgas maratona hibrīdpasākumu maijā. Kopumā mērķi ir neskaidri nākamajam gadam vīrusu un vakcīnu pieejamības dēļ, arī tas, ka vēlos izbaudīt skriešanu, nevis padarīt to par vēl vienu savu darbu. Gadus 5-10 gan jau, ka varu likt klāt rezultātus, tas ir jāizmanto, bet nepazaudējot pamatmērķi- redzēt vietas, pabūt vienatnē un atjaunoties un uzkrāt spēkus skrienot. Nākamās sezonas plāni vēl sekos, iespējams, tas būs plašāks projekts, kas saistīts ne tikai ar skriešanu.

Attēls no cita skrējiena, šoreiz pārāk pelēks jēdzīgai bildei.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: